Drukuj

Nazwa projektu:

Pogotowie zabawowe

 

Nazwa organizacji realizującej projekt

Centrum Wolontariatu w Kraśniku

 

Jaki typ działania?

Inicjatywa młodzieżowa

Jakie były główne cele projektu, dlaczego został zrealizowany?

Głównym celem naszego projektu było poprawienie wizerunku Oddziału Chorób Dzieci  i Młodzieży Szpitala Powiatowego w Kraśniku. Wygląd Oddziału pozostawiał wiele do życzenia: szare korytarze i smutne sale z pewnością nie przyczyniały się do poprawy nastroju chorych dzieci. Dlatego zajęliśmy się dekoracją tego miejsca. Dzięki pracy młodych wolontariuszy Oddział zmienił się w miejsc kolorowe i przyjazne. Ale zajęliśmy się nie tylko wyglądem Szpitala. Zorganizowaliśmy szereg warsztatów dla wolontariuszy. Po każdym z warsztatów młodzież prezentowała swoje umiejętności innym (w tym przypadku małym pacjentom przebywającym na Oddziale). Celem takich spotkań z małymi z dziećmi były poprawienie ich nastroju w tak trudnym dla nich momencie.

Zależało nam na poprawieniu samopoczucia chorych dzieci, ale chcieliśmy też odciążyć nieco rodziców przebywających w Szpitalu. Ponadto chcieliśmy pokazać mieszkańcom naszego miasta, że wspólnymi siłami możemy osiągnąć wiele dla wspólnego dobra.

 

Kto tworzył projekt, a kto uczestniczył w działaniach?

Grupę inicjatywną projektu tworzyło 7 osób działających czynnie w Centrum Wolontariatu w Kraśniku.

Uczestnikami projektu były osoby w wieku od 13 do 30 roku życia, łącznie w projekcie wzięło udział ok. 30 osób, w większości były to osoby z mniejszymi szansami. Zaprosiliśmy do współpracy młodzież z Domu Dziecka oraz Wioski Dziecięcej S.O.S. w Kraśniku, a także wychowanków Świetlicy Środowiskowej „Słońce na dłoni”. Były to osoby o trudnej sytuacji, których rodziny często borykają się z takimi problemami jak bezrobocie, uzależnienia, ubóstwo.

 

Jakie były główne działania?

Które z nich było najciekawsze?

Głównymi działaniami były:

- znalezienie uczestników projektu,

- nawiązanie współpracy ze Szpitalem i Starostwem Powiatowym w Kraśniku,

- działania mające na celu promocję projektu,

- dekoracja Oddziału Chorób Dzieci i Młodzieży Szpitala Powiatowego w Kraśniku,

- organizacja warsztatów plastycznych, improwizacji teatralnej, cyrkowych, iluzjonistycznych,

- pokaz nowo nabytych umiejętności (pokaz improwizacji, pokaz sztuczek cyrkowych     i iluzjonistycznych na Oddziale),

- organizacja spotkania ze św. Mikołajem i Wielkanocnym Zajączkiem,

- organizacja wystawy fotograficznej dokumentującej działania, które zostały zrealizowane w ramach projektu.

Za najciekawsze z działań uznaliśmy pokaz cyrkowy i iluzjonistyczny, które odbyły się na Oddziale. W trakcie pokazów mogliśmy zaprezentować nowo nabyte umiejętności. Ponadto wtedy mogliśmy bawić się z dziećmi i realizować to, co było naszym celem, czyli poprawianie ich nastroju i wywoływania uśmiechu na ich twarzach.


Jakie były rezultaty projektu, czym skutkował?

Nasz projekt już się zakończył, a mimo to nasza praca nadal owocuje. Wygląd Oddziału znacznie się zmienił, bajkowe postaci na ścianach nadal wywołują uśmiech na twarzach dzieci. Ponadto grupa wolontariuszy, którzy brali udział w projekcie, nadal odwiedza małych pacjentów. Dzieci są odwiedzane przez clowna i magika, którzy uczą je cyrkowych i magicznych sztuczek.

 

O czym pamiętałbyś w przyszłości, robiąc podobny projekt?

Warto pamiętać o dobrej organizacji pracy, gry w projekcie bierze udział tak liczna grupa osób i liczba zaplanowanych działań jest tak duża. Należy zatem odpowiednio podzielić zadania w grupie inicjatywnej.

Nasza praca odbywała się w szpitalu, miejscu, które rządziło się szczególnymi prawami. Należałoby zatem pamiętać o odpowiednim zapewnieniu ochrony uczestnikom projektu. Istotne byłoby również zadbanie o stronę administracyjno-prawno, zarówno jeśli chodzi o kontakt z uczestnikami projektu, jak również z przedstawicielami szpitala.

Warto pamiętać też o dobrych wypromowaniu projektu w mediach.

Kliknij na wybraną grafikę, aby otworzyć galerię zdjęć projektu.

{gallery}PROMUJEMY_PROJEKTY/Z_POLSKI/pogotowie_ratunkowe{/gallery}