Drukuj

"Agrafkowe spinanie kolorem" - lepienie z gliny, sztuczki cyrkowe i zajęcia plastyczne organizowane przez wolontariuszy z Fundacji DrClown.

"Agrafkowe spinanie kolorem"

To miniprojekt stworzony przez młodzież z Grupy Woluntarystycznej "Agrafka". Miał on na celu: zaangażowanie młodzieży w życie publiczne, pokazanie alternatywnych metod spędzania wolnego czasu, integrację dzieci i rodzin. Odbiorcami była społeczność lokalna miasta Pabianic obecna na Pikniku Muzycznym. Podczas festynu wolontariusze przeprowadzili warsztaty ze sztuczek cyrkowych, w tym żonglerki i kręcenia talerzykami, warsztaty z kręcenia baloników, malowanie twarzy, zabawy w basenie z kulkami, zawody sportowe, tor przeszkód, zajęcia plastyczne; rysowanie, lepienie z gliny, malowanie kredami, gry i zabawy integracyjne dla dzieci i rodzin. Do wspólnej zabawy zaprosiliśmy również wolontariuszy z Fundacji DrClown, którzy zabawiali dzieci i pomagali w organizacji zajęć. Stoiska przyciągały wiele rodzin, które angażowały się we wszystkie zajęcia i widać było, że przypadły im one do gustu, a przedstawione przez nas metody spędzania wolnego czasu zainteresowały ich na dłużej. Wolontariusze starali się przeprowadzić wszystkie działania tak, aby uczestnicy miło spędzili czas i wynieśli z tego jak najwięcej, przy czym sami mogli się wiele nauczyć i rozwijać swoją komunikatywność.

Małgorzata Frydrych, koordynatorka ocenia: "Wolontariusze bardzo zaangażowali się w przygotowanie i planowanie, mieli wiele świetnych pomysłów. Bardzo dobrze poradzili sobie z przygotowaniem potrzebnych materiałów i banerów promocyjnych. Nowi wolontariusze nauczyli się prowadzenia wielu zabaw, kręcenia baloników, malowania twarzy na warsztatach ze starszymi wolontariuszami. Ukazaliśmy, że młodzi ludzie potrafią sami zorganizować coś dla miasta i angażują się w życie publiczne. Udało nam się tez wypromować nasza grupę, oraz ideę wolontariatu, bo wiele z uczestników imprezy była nią wyraźnie zainteresowana. Pokazaliśmy, że wolontariat może być dobrą zabawą, z której czerpie się przyjemność".

Ostatnim etapem była dyskusja na zebraniu ewaluacyjnym, dzięki której zaangażowane osoby mogły dokładnie zanalizować realizację projektu oraz ocenić zorganizowaną akcję.

Projekt został zrealizowany 22 maja w Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji ?Businka? w Pabianicach.

{gallery}galeria/europejskieuczestnicy/frydrych{/gallery}